Krapkowicki Dom Kultury, ul. Prudnicka 7, 47-300 Krapkowice
Email: biuro@kdkkrapkowice.pl
Telefon: 77 44 60 312

Krapkowicka orkiestra dęta

Zajecia
Krapkowicka orkiestra dęta

Instruktor
Paweł Wiencek

Krapkowicka Orkiestra Dęta jest zespołem zrzeszającym muzyków z miejscowości Gminy Krapkowice jak również gmin ościennych. Obecnie w skład orkiestry wchodzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach, jej absolwenci, obecni uczniowie oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fr. Chopina w Opolu.

Na dzień dzisiejszy orkiestra liczy 40 os.

Od roku 2011 orkiestrę prowadzi absolwent Krapkowickiej Szkoły Muzycznej – Paweł Wiencek.

Orkiestra koncertuje podczas lokalnych uroczystości państwowych, dożynkach, festynach oraz bierze udział w lokalnych przeglądach orkiestr. Krapkowicka Orkiestra Dęta koncertowała również za granicą w Czechach oraz w partnerskiej Gminie Wissen w Niemczech. Orkiestra jest zaangażowana w partnerstwo z Feuerwehr und Stadtkapelle Wissen.

W 2015 r orkiestra wydała pierwszą płytę CD z kolędami i pastorałkami.

W 2019 r. orkiestra wydaję swoją drugą płytę CD pt. „20 lat minęło” na której znajduje się muzyka rozrywkowa.

Dotychczasowe osiągnięcia Krapkowickiej Orkiestry Dętej:

II miejsce podczas I Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych – Gogolin 2006

II miejsce w kat. Orkiestr młodzieżowych podczas 23 Przeglądu Orkiestr Mniejszości Niemieckiej  - Lichynia 2015

II miejsce w kat. Orkiestr młodzieżowych podczas 25 Przeglądu Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Lichynia 2017

I Miejsce podczas w Bożonarodzeniowym Festiwalu Orkiestr Dętych – Strzelczki 2019

Próby orkiestry odbywają się w każdy piątek o godz. 19:00 w budynku Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1 w Otmęcie.

 


Historia Krapkowickiej Orkiestry Dętej

Orkiestra założona została w 1999 roku. Pierwszą salą prób była sala w Publicznym Przedszkolu w Żywocicach. Pierwszym dyrygentem orkiestry był pan Herbert Niedziela – wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Piotra Świerca w Krapkowicach.

W szybkim tempie orkiestra powiększała się o kolejnych muzyków i  już w karnawale 2000 r. orkiestra dała pierwszy koncert w Szkole Podstawowej w Żywocicach.

Dzięki staraniom pierwszego dyrygenta, w 2002  r. orkiestrę do swoich sekcji  przyjmuje Krapkowicki Dom Kultury. Wtedy też zakupiono jednakowe niebieskie koszule i żółte krawaty (żółto – niebieskie barwy miasta Krapkowice) oraz pulpity. Orkiestra przyjmuje również oficjalną nazwę: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Krapkowickiego Domu Kultury w Krapkowicach.

Po latach prowadzenia orkiestry z prowadzenia orkiestry rezygnuje pan Herbert Niedziela, a jego miejsce zajmuje pani Ilona Gruchot absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Orkiestra dalej rozwija swój repertuar, koncertuje w różnych miejscach naszego kraju jak i za granicą.

W roku 2006 orkiestra bierze udział I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych – Gogolin 2006 gdzie zajmuje II miejsce, a dyrygent Pani Ilona Gruchot otrzymuję nagrodę dla najlepszego dyrygenta przeglądu.

Członkowie orkiestry oprócz zdolności muzycznych posiadają również zdolności aktorskie, dzięki którym podczas XI Regionalny Przegląd Wodzenia Niedźwiedzia, który odbył się w 2006 r. w Gogolinie zdobywają I miejsce.

W 2011 roku w orkiestrze następuje kolejna zmiana dyrygenta. Prowadzenie orkiestry przejmuje jeden z założycieli orkiestry  – pan Paweł Wiencek absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach. Pod batutą nowego dyrygenta Orkiestra dalej poszerza i szlifuje swój repertuar.

Rok 2013 to kolejne zmiany w orkiestrze. Z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Krapkowickiego Domu Kultury powstaje Krapkowicka Orkiestra Dęta. Orkiestra otrzymuję swoje logo nawiązujące do herbu Krapkowic oraz nowe kamizelki. W tym samym roku Gminę Krapkowice odwiedza Feuerwehr und Stadtkapelle Wissen. Podczas tej wizyty zapoczątkowana została współpraca partnerska obu orkiestr.

Kolejny rok 2015 jest bardzo bogaty w wydarzenia. Orkiestra zdobywa II miejsce podczas przeglądu orkiestr w Lichyni, nagrywa pierwszą płytę CD z kolędami i pastorałkami, zaś w grudniu 2015 koncertuje w partnerskiej gminie Wissen w Niemczech.

Lata 2016 i 2017 to liczne koncerty na scenie Krapkowickiego Domu Kultury oraz w różnych zakątkach Opolszczyzny. Orkiestra zdobywa kolejne trofea podczas przeglądów orkiestr w Lichyni i Strzeleczkach.

Rok 2018 to przygotowania do jubileuszu 20 – lecia istnienia orkiestry. Muzycy w sali kinowej Krapkowickiego Domu Kultury nagrywają kolejną płytę pt „20 lat minęło”. Tym razem na płycie znalazły się utworu rozrywkowe. Płyta miała swoją premierę w styczniu 2019 r. podczas jubileuszowego koncertu z okazji 20 – lecia istnienia Krapkowickiej Orkiestry Dętej. Podczas koncertu uhonorowano członków orkiestry, którzy grają w niej od założenia, ale również byłych dyrygentów oraz osoby zasłużone dla orkiestry. W koncercie jubileuszowym wystąpiła również zaprzyjaźniona orkiestra z Wissen. W grudniu 2019 r. orkiestra bierze udział w II Bożonarodzeniowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach, gdzie zdobywa swoje pierwsze miejsce.