KRAPKOWICKA ORKIESTRA DĘTA

Krapkowicka Orkiestra Dęta jest zespołem zrzeszającym muzyków z miejscowości Gminy Krapkowice jak również gmin ościennych. Obecnie w skład orkiestry wchodzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach, jej absolwenci, obecni uczniowie oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fr. Chopina w Opolu.

Na dzień dzisiejszy orkiestra liczy 40 os.

Od roku 2011 orkiestrę prowadzi absolwent Krapkowickiej Szkoły Muzycznej – Paweł Wiencek.

Orkiestra koncertuje podczas lokalnych uroczystości państwowych, dożynkach, festynach oraz bierze udział w lokalnych przeglądach orkiestr. Krapkowicka Orkiestra Dęta koncertowała również za granicą w Czechach oraz w partnerskiej Gminie Wissen w Niemczech. Orkiestra jest zaangażowana w partnerstwo z Feuerwehr und Stadtkapelle Wissen.

W 2015 r orkiestra wydała pierwszą płytę CD z kolędami i pastorałkami.

W 2019 r. Krapkowicka Orkiestra Dęta będzie obchodzić swój jubileusz 20 – lecia istnienia.
W związku z powyższym muzycy przygotowują kolejny krążek, który będzie podsumowaniem 20 lat koncertowania na różnych scenach w kraju i za granicą.

Dotychczasowe osiągnięcia Krapkowickiej Orkiestry Dętej:

II miejsce podczas I Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych – Gogolin 2006

II miejsce w kat. Orkiestr młodzieżowych podczas 23 Przeglądu Orkiestr Mniejszości Niemieckiej  - Lichynia 2015

II miejsce w kat. Orkiestr młodzieżowych podczas 25 Przeglądu Orkiestr Mniejszości Niemieckiej -Lichynia 2017

 

Próby orkiestry odbywają się w każdy piątek o godz. 19:00 w budynku Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1 w Otmęcie.


 Historia Krapkowickiej Orkiestry Dętej

Orkiestra założona została w 1999 roku. Pierwszą salą prób była sala w Publicznym Przedszkolu w Żywocicach. Pierwszym dyrygentem orkiestry był pan Herbert Niedziela – wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Piotra Świerca w Krapkowicach.

W szybkim tempie orkiestra powiększała się o kolejnych muzyków i  już w karnawale 2000 r. orkiestra dała pierwszy koncert w Szkole Podstawowej w Żywocicach.

 

Dzięki staraniom pierwszego dyrygenta, w 2002  r. orkiestrę do swoich sekcji  przyjmuje Krapkowicki Dom Kultury. Wtedy też zakupiono jednakowe niebieskie koszule i żółte krawaty (żółto – niebieskie barwy miasta Krapkowice) oraz pulpity. Orkiestra przyjmuje również oficjalną nazwę: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Krapkowickiego Domu Kultury w Krapkowicach.

Po latach prowadzenia orkiestry z prowadzenia orkiestry rezygnuje pan Herbert Niedziela, a jego miejsce zajmuje pani Ilona Gruchot absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Orkiestra dalej rozwija swój repertuar, koncertuje w różnych miejscach naszego kraju jak i za granicą.

W roku 2006 orkiestra bierze udział I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych – Gogolin 2006 gdzie zajmuje II miejsce, a dyrygent Pani Ilona Gruchot otrzymuję nagrodę dla najlepszego dyrygenta przeglądu.

Członkowie orkiestry oprócz zdolności muzycznych posiadają również zdolności aktorskie, dzięki którym podczas XI Regionalny Przegląd Wodzenia Niedźwiedzia, który odbył się w 2006 r. w Gogolinie zdobywają I miejsce.

W 2011 roku w orkiestrze następuje kolejna zmiana dyrygenta. Prowadzenie orkiestry przejmuje jeden z założycieli orkiestry  – pan Paweł Wiencek absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach. Pod batutą nowego dyrygenta Orkiestra dalej poszerza i szlifuje swój repertuar.

Rok 2013 to kolejne zmiany w orkiestrze. Z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Krapkowickiego Domu Kultury powstaje Krapkowicka Orkiestra Dęta. Orkiestra otrzymuję swoje logo nawiązujące do herbu Krapkowic oraz nowe kamizelki. W tym samym roku Gminę Krapkowice odwiedza Feuerwehr und Stadtkapelle Wissen. Podczas tej wizyty zapoczątkowana została współpraca partnerska obu orkiestr.

Kolejny rok 2015 jest bardzo bogaty w wydarzenia. Orkiestra zdobywa II miejsce podczas przeglądu orkiestr w Lichyni, nagrywa pierwszą płytę CD z kolędami i pastorałkami, zaś w grudniu 2015 koncertuje w partnerskiej gminie Wissen w Niemczech.

Lata 2016 i 2017 to liczne koncerty na scenie Krapkowickiego Domu Kultury oraz w różnych zakątkach Opolszczyzny. Orkiestra zdobywa kolejne trofea podczas przeglądów orkiestr w Lichyni i Strzeleczkach.

Bieżący rok to przygotowania do jubileuszu 20 – lecia istnienia orkiestry, który przypada na rok 2019. Muzycy nagrywają kolejną płytę i przygotowują się do dużego jubileuszowego koncertu, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku.

Zobacz także:

Z powodu choroby prowadzącego zajęcia zostały chwilowo odwołane. Masz słuch muzyczny? Śpiewanie jest Twoją pasją? Chcesz sprawdzić się na scenie? Masz talent i zapał. Studio Talentów Muzycznych to zajęcia dla Ciebie!
Krapkowickie Niezapominajki
Masz zdolności muzyczne, lubisz śpiewać i chciałbyś poznać podstawy kształcenia głosu to zapraszamy na zajęcia.
Pracownia teatralna
Od grudnia 2012 roku w Krapkowickim Domu Kultury działa nowa sekcja-tańca mażoretkowego.
Rebelianci, Moderplatz, Efekt uboczny, Pop Marlej
Orkiestrę można spotkać na różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenie powiatu krapkowickiego między innymi: na dożynkach, na festynach, na koncertach parafialnych.
Zapraszamy na zajęcia plastyczne.
Oferta obejmuje działania plastyczne i rękodzielniczych w różnych technikach kształtujące percepcję i zdolności manualne dzieci.
Zajęcia fotograficzne służą poznaniu sztuki robienia zdjęć od strony technicznej i artystycznej.
Zrób sobie samolot. Zapraszamy wszystkich modelarzy.