WYSTAWA PRAC PANA HORSTA GROSZ - 18.11.2016

Intensywne barwy i zaokrąglone kształty.

W Krapkowickim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Horsta Grosza. Artysta urodził się w 1940 roku w Krapkowicach, tu wraz z żoną prowadził zakład fotograficzny, tu tworzył. Zmarł w 1999 roku.

Wystawa w KDK to pierwsza odsłona obrazów artysty. Żona malarza, Jadwiga Grosz nie kryła radości z zaprezentowania twórczości męża szerszemu gronu. Przyznała, że o wystawę postarała się wnuczka Zosia, która o dziadku malarzu opowiadała na zajęciach plastycznych. A wnuczka nie tylko opowiada o dziadku, ale też odziedziczyła po nim talent.  Przed jednym z ulubionych obrazów rodziny oglądać można jej pierwsze prace - ceramiczne anioły. 

Artysta, Adam Werwiński, zaznaczył, że przygotowując wystawę poznał intymną stronę twórczości malarza. To tyły obrazów opowiadają o czasach, w których tworzył Horst Grosz. O czasach, w których materiały malarskie były towarem deficytowym. Dlatego artysta nie tworzył na wyszukanych płótnach, a na wszystkim, co uznał za odpowiednie. I tak doskonałymi materiałami okazały się szyldy z tamtych lat czy pergamin. Adam Werwiński zaznaczył także, że intensywne barwy, zaokrąglone kształty i brak ostrych kantów  świadczą o stosunku malarza do życia. O tym, że z wielką dobrocią podchodził do ludzi i w pełni przeżywał każdy dzień.  

Prace Horsta Grosza w Krapkowickim Domu Kultury można oglądać do 15 grudnia.