V PIKNIK ODRZAŃSKI 22 - 24.07.2016

Wyjątkowa widownia i fantastyczna podróż w czasie, czyli V Piknik Odrzański. Port Jachtowy w Krapkowicach na trzy dni zmienił się w średniowieczne miasteczko. Były: kramy kupieckie, pokazy dawnych rzemiosł, przemarsz orszaku książęcego, inscenizacja chrztu Mieszka I, budowa średniowiecznego zamku z kartonów, bitwa rycerska i widowiskowe wyścigi smoczych łodzi.

Na specjalnie skonstruowanej pływającej scenie wystąpili: Krapkowickie Studio Piosenki, Teatr Tańca „Siera”, „Trzech tenorów”, „Dziwoludy” oraz uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w inscenizacji „Lilije” Adama Mickiewicza. Na zakończenie trzydniowego, rodzinnego spotkania, po raz pierwszy w historii Krapkowic na pływającej scenie wystąpiło 150 osób z 8 zespołów wokalnych. Koncert „Świecie nasz” w krapkowickim porcie zgromadził tłumy.

Tegoroczny Piknik Odrzański był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. W tym roku, uczestniczyło w nim ponad 1000 gości z Francji zmierzających na Światowe Dni Młodzieży. W kościele św. Mikołaja młodzi, pełni wiary i pozytywnej energii pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie. Mszy przewodniczyli: Prymas Francji, Phillipe Barbarin oraz Biskup Opolski, Andrzej Czaja. Nabożeństwo transmitowała francuska telewizja. Według dziennikarzy obejrzało ją 800 tys. wiernych. Po wspólnym posiłku i Koronce do Miłosierdzia Bożego pielgrzymi wraz z orszakiem książęcym przeszli do Portu Jachtowego. Tam serdecznie przywitani przez burmistrza, Andrzeja Kasiurę obejrzeli inscenizację chrztu Mieszka I z udziałem Opolskiego Bractwa Rycerskiego i Wojciechowego, przygotowaną przez członków Stowarzyszenia Port Jachtowy w Krapkowicach.